تاریخچه فدراسیون

اطلاعات دقیقی درخصوص وضعیت ورزش همگانی پیش از انقلاب اسلامی، در دست نیست. اما براساس اطلاعات بدست آمده از فدراسیون ورزش همگانی جمهوری اسلامی ایران، تا سال ۱۳۵۸ فعالیت­های ورزش عمومی و همگانی به نام ورزش محلات و زیرنظر تشکیلات جهاد تربیت بدنی انجام می­شد. به تدریج این تشکیلات زیرنظر دفتر امور فرهنگی سازامن تربیت بدنی به فعالیت خود ادامه داد. لیکن به علت وجود برخی از مشکلات از جمله عدم تخصیص بوده لازم، تصمیم گرفته شد که زیرمجموعه­ای از سازمان تربیت بدنی به یک فدراسیون تبدیل شود. با راهنمائی کمیته ملی المپیک در سال ۱۳۷۱ به عنوان یک فدراسیون ورزشی شناخته شد و مانند سایر فدراسیون­ها، طبق اساسنامه خود فعالیت می­کند.

فدراسیون ورزش­ همگانی با شعار ورزش برای همه، سعی در نزدیک کردن مردم به ورزش دارد به گونه­ای که معتقد است با توجه به سلیقه و علاقه مردم، هر کس، هرکجا، هر وقت با هر بودجه بتواند ورزش کند. یعنی مردم با کمترین امکانات و هزینه به سمت ورزش روی بیاورند و نیز دراین راه تلاش نمایند، تا با همکاری سایر سازمان­ها و ارگان­ها از جمله صدا و سیما و وزارت کشور و شهرداری­ها بستری مناسب برای ورزش آماده سازد و به این منظور از طریق تبلیغات در صدا و سیما و رسانه­های گروهی برای آگاهی مردم به امر ورزش ایجاد انگیزه از طریق برگزاری جشنواره­ها، مسابقات، سمینارها، کنگره­ها و برگزاری کلاس­های آموزشی، تهیه تجهیزات مورد نیاز مثل استقرار میزهای سیمانی تنیس روی میز، میزهای شطرنج در اماکن عمومی و ایجاد امکانات و آماده کردن زمین و وسایل ورزشی در اماکن عمومی( برای بسکتبال، والیبال، اسکیت و…) و تهیه پوستر، بروشور، کتاب، لباس و توزیع آنها در بین مردم سعی در گسترش ورزش و در نتیجه تندرستی و سلامتی در بین جامعه شود. این فدراسیون با زیرگروه­های خود که تحت عنوان انجمن و هیأت می­باشند، با توجه به وظایف و اهداف تعریف شده فعالیت می­کند.

فدراسیون ورزش همگانی با ترکیب مجمع عمومی که منتخب نمایندگان و رؤسای هیأت­های ورزش همگانی استان­ها و سازمان­ها می­باشد، به منظور اداره امور ورزش همگانی در قالب انجمن­های تخصصی- ورزشی از کمیته­های مختلفی استفاده می­نماید. فدراسیون ورزش­های همگانی، متولی گسترش فعالیت­های ورزشی مردمی در سطح کشور است. البته بعضی از سازمان­ها نیز بخش­های جداگانه­ای از تشکیلات سازمانی خود را به این امر اختصاص داده­اند. فدراسیون ورزش­های همگانی با هدف ایجاد امکانات و بسترسازی مناسب به منظور ایجاد نشاط و شادابی در مردم و سلامتی، تندرستی، کارائی و بهره­وری هرچه بیشتر ایجاد شده است. فدراسیون ورزش­های همگانی با توجه به مسئولیت ساماندهی، طراحی و اجرای فعالیت­های ورزشی، چهارمحور اصلی و سه برنامه برای سلامت و تندرستی مردم طراحی نموده است که با توجه به گستردگی و وسعت عمل آن هماهنگی و همکاری سازمان­ها و وزارت­خانه­های مختلف را می­طلبد. چهارمحور اصلی فدراسیون ورزش همگانی چنین اعلام شده است:فرهنگی تبلیغی   آموزش و تربیت نیروی انسانی برگزاری مسابقات و همایش­هاساخت تجهیزات و تهیه امکانات.

در این برنامه از هشت نهاد، وزارتخانه و سازمان­های خارج از فدراسیون به عنوان بخش­های لازم برای همکاری بیشتر یاد شده است. وزارتخانه­ های کشور، آموزش و پرورش، کار و امور اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوریِ، سازمان تبلیغات اسلامی، نیروهای مسلح و شهرداری­ها در این تقسیم­ بندی قرار دارند.

 

هیات ورزش های همگانی استان البرز

image_2020_3_14-14_50_17_872_PYQاین هیئت ورزشی نیز براساس شرح وظایف اعلامی از سوی فدراسیون در البرز فعالیت می کند و در حال حاضر با سرپرستی محمد اسفندیاری اداره میشود.

همچنین اقای حدادی به عنوان دبیر و زهرا افشار به عنوان نایب رییس  هیئت استان منصوب وفعالیت می کنند.

تصمیمات شاخص هیئت استان در نشست هیئت رییسه مورد تصویب قرار می گیرد و اجرایی می شود ضمن آنکه هر ساله با برگزاری مجمع عادی اهم فعالیت ها و گزارش مالی هیئت استان به اطلاع اعضای مجمع می رسد.

هیئت ورزش های همگانی استان البرز در آخرین رتبه بندی فدراسیون همگانی کشور در جایگاه چهارم جای گرفته است و در ارزیابی هیئت های استانی البرز رتبه دوم را در اختیار دارد.