WhatsApp Image 2020-06-14 at 08.08.55

معرفی کمیته:

اعضای کمیته لیوان چینی استان البرز (تلفن تماس‪‎‪۰۹۱۲ ۶۶۵ ۹۱۵۵‬‬)
رییس کمیته لیوان چینی :بیتا تنظیمی
اعضای کمیته لیوان چینی :
نایب ریس :فرزانه آزموده
دبیر :الناز سوزن چی
روابط عمومی :تیام سپهری

معرفی ورزش لیوان چینی:

تاریخ شروع ورزش لیوان چینی به اوایل دهه ۱۹۸۰ در آمریکا بازمی­گردد و به طور رسمی فعالیت خود را در سال ۱۹۹۵ میلادی آغاز نمود. اولین دوره مسابقات این رشته در سطح ملی در سال ۱۹۹۸ در تگزاس برگزار گردید و هم اکنون این رشته ورزشی در سرتاسر دنیا زیر نظر فدراسیون جهانی  WSSA که ریاست آن به عهده باب فاکس می­باشد، فعالیت می­نماید. ورزش لیوان چینی در حال حاضر ورزشی محبوب در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به شمار می­رود.
شروع فعالیت این ورزش در ایران نیز از بهمن ماه سال ۱۳۸۸ه.ش توسط محمد محمدی و در سال ۱۳۹۰ در سطح ملی زیر نظر فدراسیون ورزش­های همگانی میباشد.
لیوان چینی ورزشی است نوظهور که از چیدمان لیوان­های مخصوص و جمع کردن آنها طبق یک دستورالعمل خاص صورت می­گیرد.
این بازی به واسطه سرعتی بودن آن از هیجان بالایی برخوردار است و به همین علت طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده و روز به روز به طرفداران آن اضافه میشود.
محدودیت در این بازی وجود ندارد. تمامی افراد در تمامی سنین حتی با وجود ناتوانایی­های جسمی و ذهنی قادر به انجام این بازی هستند نظیر معلولان جسمی حرکتی، معلولان ذهنی و حتی افراد نابینا.
راز موفقیت دراین بازی نیز یک چیز است و آن چیزی نیست جز «تمرین»

کودکان

بازی باعث رشد فکری ،ذهنی و تقویت فعالیت های حسی حرکتی کودک میشود.
همچنبن انجام بازی های مناسبی مانند لیوان چینی باعث جهش ذهنی چندین ساله در کودک ،هماهنگی بیشتر در دست و چشم، عصب و عضله، انطباق چشم ها، واستفاده از هر دو نیم کره مغز را دارد.
livanchini403

دانش آموزان

ورزش لیوان چینی محدودیت سنی ندارد با این حال اگر تمرکز بر روی بهبود عملکرد دانش آموزان باشد، این ورزش به دانش آموزان کمک می‌کند که مهارت خود را گسترش دهند و عملکرد هر دو سوی بدنشان را برابر کنند.
 با افزایش مهارت دانش آموز درصد بیشتری از سمت راست مغزش را که خانه‌ی هشیاری، تمرکز، خلاقیت و ریتم دست  است به کار می­افتد. لیوان چینی کمک می‌کند که مغز را برای ورزش و سایر فعالیت‌هایی که از هر دو دست برای انجام آن استفاده می‌شود تعلیم داده شود، برای مثال نواختن یک آلت موسیقی یا استفاده از کامپیوتر.
در ورزش لیوان چینی استفاده از هر دو دست همراه با رشد روانی مغز، بالانس بیشتری از ترکیب هر دو قسمت مغز ایجاد می­کند. مطالعات نشان داده است که مردمی که قادرند دوگانه کار کنند از نظر احساسی استقلال بیشتری دارند، بیشتر مصمم هستند و بیشتر با موقعیت کنار می‌آیندو بیشتر قادرند مشکلات را بدون تسلیم شدن حل کنند.
 در نتیجه لیوان چینی ورزشی تک بعدی نیست که تنها مهارت‌های مهم فیزیکی را تقویت کند همانند هماهنگی بین چشم و دست و افزایش سرعت و تمرکز بلکه اعتماد به نفس، کار گروهی، روحیه ورزشکارانه را نیز تقویت خواهد کرد.

بزرگسالان

لیوان چینی فعالیتی است که حتی سالمندان و بزرگسالان هم به آن علاقه دارند.
در این بازی از هر دو دست به طور متوالی استفاده میشود که همین امر باعث استفاده همزمان از هر دو نیم کره مغز میشود و به واسطه انجام همین چند فعالیت ساده میتوان از بیماری پارکینسون وآلزاینر پیشگیری کرد و همچنین به موجب قانونمند و منسجم بودن حرکات هر دو دست در این ورزش در مواردی باعث بهبود آلزایمر و پارکینسون شده است.